Strona główna forum Park Różne rzeczy i takie tam... Hyde Park Kangury, Rubik, walce i kostki

Kangury, Rubik, walce i kostki

Post 25 mar 2014, o 21:03

Posty: 383
Lokalizacja: Polska, Łask (w pobliżu Łodzi)

Witam!
Wygląda na to, że zaczynam pisać jakąś biografię. Tylko akurat na forum o brikcfilmingu :geek: No dobra, ale skoro już się zabrałem za pisanie, to Wam napiszę. Ogólnie, będę pisał tutaj o historii związanej z Kangurem Matematycznym. Zapewne z Kangurem większość użytkowników miało styczność (chyba, że ktoś mieszka gdzieś na zadupiu, albo w Mongolii, czy gdzieś na Czarnym Lądzie :D ), ale opiszę kolesia na wszelki wypadek. Prosto z mostu: Kangur Matematyczny to konkurs z dziedziny matmy z różnych zakresów wiedzy w kolejnych klasach, w miarę przechodzenia przez edukacyjny system (A raczej edukacyjną maszynę do mielenia mięsa). No w każdym razie o poziomach Kangura macie tu. A na stronie głównej Kangura, na którą można łatwo przejść ze strony zasad, widzimy taki film: http://www.kangur-mat.pl/image/upominek2014-film.mp4
Jeśli nie chce się oglądać, to w skrócie: na filmie mamy jeden z tzw. Walców Rubika. Nie, że walc tego Rubika co się wydziera wniebogłosy, tylko jeden z łatwiejszych wariatów przestrzennej łamigłówki, której prototypem była kostka z różnokolorowymi ścianami, które można obracać wzdłuż i wszerz. Popularnie znana pod nazwą kostki Rubika.

Tu macie walec identyczny jak na Kangurze
Obrazek

A tu podstawową kostkę Rubika 3x3
Obrazek

Więc, kiedy już mamy wszystko wyjaśnione, to do rzeczy. Co roku na Kangurze, uczestnicy otrzymują jakiś gadżet, układankę logiczną. No a w tym roku właśnie walec. Ogólnie, to kiedy kolega mnie strollował i porozkręcał układankę na wszystkie strony świata, to pomyślałem:
-What the fuck? Jak to mam ułożyć takie "cuś"?!
Ale w domu mi się nudziło, no i jak to gimb lubi robić chciałem się czymś zająć. No to biorę ten walec Rubika i kombinuję. No i po 10 minutach znalazłem sposób na tego papierowego tygrysa, no i już nie był mi ten walec straszny. Z tym, że znowu zacząłem się nudzić, bo co to za frajda, znowu ułożyć w minutę to samo, w ten sam, dość nudny sposób. No to sobie przypomniałem:
-Przecież gdzieś schowałem kostkę Rubika 3x3x3!
I dawaj, szukam po całym domu, no i znalazłem po chwili poszukiwań, tryumfując. No tylko, był jeden mały problem. Co z tą kostką zrobić, żeby ułożyć? Ostatni raz, tykałem kostki 4 lata temu, jako taki trochę nieogar. I wydrukowałem sobie wtedy nawet jeden taki tutorial z neta. I znowu dawaj, ganiam po swoim pokoju i szukam tutoriala. Znalazłem. Patrzę, patrzę, czytam i zaczynam układać. 10 minut potem - kostka ułożona! Po 4 latach znów sukces. Spodobało mi się, to pomieszałem i znowu składam, składam i złożyłem. Parę razy tak porobiłem, potem trochę przez weekend, wczoraj, a dzisiaj wziąłem kostkę do gimbazy. I sobie układałem jak mogłem, wspierając się tym samym poradnikiem w necie (z telefonu), który sobie drukowałem, i tak sobie ułożyłem, raz, drugi, trzeci... A potem coraz więcej ruchów sobie zapamiętywałem, i w końcu ułożyłem kostkę z pamięci. Jakimś cudem się udało. I potem jeszcze jeden raz, drugi, trzeci i tak dalej. Ale kostka nie do końca chciała współpracować. Często się zacinała, chrobotała i w ogóle, więc po powrocie do domu, przy okazji rozmowy z tatą, podpowiedział mi, żebym rozebrał kostkę i nasmarował kremem Nivea (bo tłusty). Podobno, to sprawdzony sposób. Trochę problemów miałem z rozkładaniem tej kostki, ale się udało nasmarować, złożyć rozsmarować kręceniem kostką itp. No i kostka chodzi jak nowa, albo lepiej. Przy okazji okazało się, że ta kostka jest oryginalną kostką Rubik's Cube, tj. produkowana jak te pierwsze, z Węgier i takie tam dzikie węże. Więc, cóż. Zaliczam ten dzień do udanych jak jasna cholera, i tak sobie pytam, czy może ktoś z was (poza Pawłem, który to jest już level wyżej, bo speedcubuje) też sobie lubi poukładać kostkę Rubika, niekoniecznie 3x3, bo są też 2x2, 4x4, 5x5, 6x6, 7x7, 11x11, a nawet 21x21, czy 2x4 i takie tam różne, a można też trochę zapłacić za program i układać sobie wirtualnie kostkę 100x100 :mrgreen: Jeśli macie jakieś kostkowe hobby, sukcesy itd. no to piszcie. A jeśli zastanawiacie się, czy warto zacząć sobie układać, to wg. mnie, TAK :)
Pozdrawiam,
Ziemek
Obrazek
SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ

I'm Loomynarty confirmed.
_______________________________________________

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Post 26 mar 2014, o 19:47

Posty: 354
Lokalizacja: nie wiem ja tu tylko sprzątam
Mój Kanał: https://www.youtube.com/channel/UCXXSIW ... DdW9diANIQ
Też tam startowałem. I też nie wiedziałem o co chodzi z tym walcem :)
Obrazek

Post 26 mar 2014, o 20:53

Posty: 383
Lokalizacja: Polska, Łask (w pobliżu Łodzi)

mkstudio napisał(a):
Też tam startowałem. I też nie wiedziałem o co chodzi z tym walcem :)

Nie taki diabeł straszny jak go malują :D Całkiem prawdziwe przy tym walcu. I kostce.
Obrazek
SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ

I'm Loomynarty confirmed.
_______________________________________________

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Post 26 mar 2014, o 20:54

Posty: 148
Ja również miałem to w rękach, bo kolega uczestniczył w konkursie, no i w sześciu za cholerę nie rozgryźliśmy algorytmu :D

Post 26 mar 2014, o 21:12

Posty: 383
Lokalizacja: Polska, Łask (w pobliżu Łodzi)

WysokiFilms napisał(a):
Ja również miałem to w rękach, bo kolega uczestniczył w konkursie, no i w sześciu za cholerę nie rozgryźliśmy algorytmu :D

Algorytmu jako takiego nie ma, tylko jest sposób. Układasz dwie kostki na jednej linii przekręcasz tak, żeby było to jedno puste miejsce na tej samej linii, przesuwasz tego pustaka żeby było o jedno obok i powyżej tego co ma ten sam kolor co reszta w tym rzędzie, zjeżdżasz do tej kostki i zabierasz do właściwego rzędu. I tak w kółko, aż się zrobi :D
Obrazek
SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ

I'm Loomynarty confirmed.
_______________________________________________

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Post 27 mar 2014, o 01:18

Posty: 69
pkmovies92? Where are you?
Obrazek


Pierwszy rok jak nie biore udziału w kangurze, a szkoda. Fajny gadzetm chcialbym miec

Post 27 mar 2014, o 18:56

Posty: 628
Lokalizacja: Warszawa
Medals: 2
WMBF Awards '13 Animacja (1) WMBF Awards '13 Fabuła (1)

O lol, temat o kostkach a mnie tu nie ma? ;D Hehe.

Sukcesy? Jak na razie moja średnia w układaniu kostki (mierzona stoperem online) to ok 20 sekund (zależy od samopoczucia i rozgrzewki), a pojedyncze najszybsze ułożenie 0:10.01 (10 sekund i 1 setna) Całkiem dawno mierzyłem czasy. ;D

Kolejny sukces to 1 miejsce w konkursie Bartoliniroz'y. :) https://www.youtube.com/watch?v=WUlXYq-tm-U

Co do innych kostek to mam ich multum najprzeróżniejszych. Największa jaką mam to 9x9x9, jak na razie mój rekord na niej to ok 22 minuty, a średnia 30. :geek:

Obrazek

Najlepiej jest układać taką kostkę przed ludźmi w autobusie, reakcje całkiem ciekawe, takie 'WTF???' :mrgreen: Zwykła też robi wrażenie, bo po 17 sekundach jest ułożona! :D

BTW, Mogę nagrać kiedyś video jak układam i dać na YT jako prive, jeśli ktoś chce. ;D
Obrazek
YouTube <==============> Twitter <===============> Flickr

Obrazek Obrazek

"Kiedyś były zabawki i było LEGO. Teraz LEGO jest zabawką..."
- Samuel Syrecki

Post 27 mar 2014, o 19:59

Posty: 383
Lokalizacja: Polska, Łask (w pobliżu Łodzi)

pkmovies92 napisał(a):
O lol, temat o kostkach a mnie tu nie ma? ;D Hehe.

Sukcesy? Jak na razie moja średnia w układaniu kostki (mierzona stoperem online) to ok 20 sekund (zależy od samopoczucia i rozgrzewki), a pojedyncze najszybsze ułożenie 0:10.01 (10 sekund i 1 setna) Całkiem dawno mierzyłem czasy. ;D

Kolejny sukces to 1 miejsce w konkursie Bartoliniroz'y. :) https://www.youtube.com/watch?v=WUlXYq-tm-U

Co do innych kostek to mam ich multum najprzeróżniejszych. Największa jaką mam to 9x9x9, jak na razie mój rekord na niej to ok 22 minuty, a średnia 30. :geek:

Obrazek

Najlepiej jest układać taką kostkę przed ludźmi w autobusie, reakcje całkiem ciekawe, takie 'WTF???' :mrgreen: Zwykła też robi wrażenie, bo po 17 sekundach jest ułożona! :D

BTW, Mogę nagrać kiedyś video jak układam i dać na YT jako prive, jeśli ktoś chce. ;D

Wow.
PS Jako maincube'a używasz tego DaYana stąd? To Zhanchi, no nie?
Obrazek
SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ

I'm Loomynarty confirmed.
_______________________________________________

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Post 31 mar 2014, o 17:15

Posty: 628
Lokalizacja: Warszawa
Medals: 2
WMBF Awards '13 Animacja (1) WMBF Awards '13 Fabuła (1)

ziemek17 napisał(a):
PS Jako maincube'a używasz tego DaYana stąd? To Zhanchi, no nie?

Aktualnie używam FangShi Shuang Ren (ta wygrana), a poprzednia to DaYan V ZhanChi (widoczna w brickfilmie).
Obrazek
YouTube <==============> Twitter <===============> Flickr

Obrazek Obrazek

"Kiedyś były zabawki i było LEGO. Teraz LEGO jest zabawką..."
- Samuel Syrecki

Post 31 mar 2014, o 19:45

Posty: 383
Lokalizacja: Polska, Łask (w pobliżu Łodzi)

pkmovies92 napisał(a):
ziemek17 napisał(a):
PS Jako maincube'a używasz tego DaYana stąd? To Zhanchi, no nie?

Aktualnie używam FangShi Shuang Ren (ta wygrana), a poprzednia to DaYan V ZhanChi (widoczna w brickfilmie).

OK. Pewnie wiesz o tym, ale ogólnie to na tym forum o speedcubingu są różne ogłoszenia o meetingach speedcuberów w różncyh rejonach. Ja w Niedzielę byłem na jednym i polecam takie spotkania :mrgreen:
Obrazek
SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ

I'm Loomynarty confirmed.
_______________________________________________

ObrazekObrazekObrazekObrazek


Powrót do Hyde Park


cron